Restrukturyzacja przedsiębiorstwa

Skuteczne postępowania restrukturyzacyjne w Polsce - dowiedz się, jakie są rodzaje postępowań i jak mogą one pomóc dłużnikom w wyjściu z kłopotów finansowych. Oferujemy kompleksowe wsparcie i reprezentację w postępowaniach, aby zapewnić ochronę interesów przedsiębiorstwa i uzyskać najlepsze warunki spłaty dla wierzycieli.

Co możesz zyskać na współpracy z naszą kancelarią?

Dzięki naszemu kompleksowemu wsparciu w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstwa, między innymi możliwe będzie:

  1. Podjęcie decyzji w doborze najlepszej ścieżki postępowania.
  2. Kompleksowe przeprowadzenie całej procedury koniecznej do otwarcia postępowania – od sporządzenia analizy sytuacji, poprzez wycenę podmiotu lub jego zorganizowanych części, po złożenie wniosku o otwarcie odpowiedniego postępowania.
  3. Rzetelne i kompleksowe przeprowadzenie postępowania w roli nadzorcy układu lub zarządcy (po wyznaczeniu przez sąd).
  4. Uzyskanie pewności, że interesy przedsiębiorstwa będą należycie chronione, gdyż będziemy reprezentować przedsiębiorstwo w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
  5. Uzyskanie możliwie najkorzystniejszych warunków spłaty – gdyż będziemy występować w imieniu wierzyciela tak, aby w najlepszy sposób mógł on zadbać o swoje interesy.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa

Nadrzędnym celem wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych jest umożliwienie dłużnikowi wyjścia z kłopotów finansowych i uniknięcie upadłości. Rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego w odpowiednim momencie może dodatkowo uchronić członków zarządu od odpowiedzialności finansowej ujętej w art. 299 Kodeksu spółek handlowych.

Polskie przepisy przewidują, prócz postępowania o zatwierdzenie układu, trzy podstawowe rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:

  1. Postępowanie układowe
  2. Przyspieszone postępowanie układowe
  3. Sanacja

Każde z tych postępowań polega na zawarciu układu z wierzycielami, co umożliwia dłużnikowi spłatę zobowiązań i odzyskanie płynności finansowej. Niezależnie od rodzaju postępowania, dłużnik zyskuje przynajmniej częściową ochronę przed egzekucyjną, co daje możliwość lepszego gospodarowania zasobami i realne wykonanie planu. Jednak w różnych sytuacjach odpowiednie będzie inne postępowanie, dlatego też kluczowy jest odpowiedni jego dobór, w zależności do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, struktury jego zadłużenia oraz perspektyw utrzymania działalności.

Postępowanie układowe

To postępowanie ma na celu doprowadzenie do zawarcia układu z wierzycielami. Oznacza to, że wyrażają oni zgodę na konkretne warunki przedstawione w planie restrukturyzacyjnym i zawarte tam propozycje układowe. Warunki są konstruowane we współpracy dłużnika z nadzorcą układu, którym może być wyłącznie osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a całość procesu nadzoruje sąd.

Przede wszystkim należy wskazać, iż zawarty układ niejako cementuje ustalenia poczynione między stronami zabezpieczając tym samym zarówno interesy dłużnika jak i wierzycieli. Bowiem zatwierdzony przez sąd układ chroni dłużnika przed wrogimi działaniami wierzycieli zmierzającymi do szybszej spłaty niż wynikałaby z układu. Jednocześnie wyciąg z zatwierdzonego spisu wierzytelności stanowi tytuł egzekucyjny. Zapewnia to wierzycielom możliwość szybkiej reakcji i zaspokojenia się w wypadku uchybień lub zaprzestania realizacji układu przez dłużnika. Dodatkowo wierzyciel, który bierze udział w układzie traci możliwość dochodzenia roszczeń ponad te, które zostały zatwierdzone w układzie.

Postępowanie układowe nie powoduje utraty zarządu właścicielskiego nad przedsiębiorstwem, a zatem przedsiębiorca lub zarząd (w przypadku spółek) nadal sami dysponują całym kapitałem i potencjałem restrukturyzowanego podmiotu. W prawdzie nadzorca musi wyrazić zgodę na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd, jednak co do zasady nie utrudnia to prowadzenia bieżącej działalności podmiotu.

Przyspieszone postępowanie układowe

Ten rodzaj postępowania opiera się w swoim założeniu o zasady postępowania układowego, jednakże z pewnymi wyjątkami. Przede wszystkim jest to rodzaj postępowania, które ma trwać krócej, a zatem przeznaczone jest do postępowań, w których bierze udział dłużnik ze stosunkowo jasną strukturą zadłużenia. Przyspieszone postępowanie układowe może zostać otwarte jedynie w stosunku do podmiotów, których suma wierzytelności spornych – a więc takich, z którymi dłużnik się nie zgadza (tak co do zasady, jak i wysokości) nie przekracza 15% ogółu zobowiązań. Mnogość uproszczeń i skrócenie terminów na pewne działania ma w zamierzeniu doprowadzić do zawarcia układu w terminie około 2-3 miesięcy.

Rozpoznając wniosek o otwarcie tego rodzaju postępowania sąd, podobnie jak w przypadku zwykłego postępowania układowego, wyznacza nadzorcę układu, który musi być licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym. Podobnie kreuje się sposób zarządzania restrukturyzowanym przedsiębiorstwem – zarząd nad nim pozostaje w rękach dłużnika lub zarządu, jedynie czynności przekraczające swoim zakresem zwykły zarząd wymagają kontrasygnaty nadzorcy.

Przyspieszone postępowanie układowe również powoduje skutek w postaci zawieszenia egzekucji, jednak bezwarunkowo dotyczy to wyłącznie wierzytelności biorących udział w postępowaniu z mocy prawa. Wierzyciele posiadający wierzytelności zabezpieczone rzeczowo lub w inny sposób niebędący objęci układem z mocy prawa mogą liczyć się z zawieszeniem egzekucji na ich rzecz, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Nie można jednak zapomnieć o fakcie, iż wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo w trakcie trwającego przyspieszonego postępowania układowego mogą po upływie 3 miesięcy prowadzić egzekucję wyłącznie z przedmiotu zabezpieczenia, co w pewnych wypadkach ogranicza wierzycielowi możliwość zaspokojenia się w toku egzekucji.

Sanacja

Jest to postępowanie najbardziej obszerne i złożone, dedykowane dla przedsiębiorstw w najcięższej sytuacji, które stały się już niewypłacalne, lecz w dalszym ciągu istnieją dla nich perspektywy na odzyskanie płynności.

Sanacja odróżnia się od poprzednich postępowań tym, że przedsiębiorstwo traci zarząd nad swoim majątkiem. Zarząd przejmuje zarządca, którym jak w przypadku nadzorcy układu musi być osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Jednakże dzięki temu przedsiębiorca zyskuje dodatkowe 2 lata na podjęcie działań sanacyjnych – czyli takich, które mają na celu uzdrowienie kondycji firmy i odzyskanie możliwości realizacji układu.

Dopiero po tym etapie konstruowane są propozycje układowe i przeprowadzane głosowanie – w tym zakresie procedura jest tożsama z procedurami opisanymi powyżej.

Najbardziej istotny jest fakt, że w ramach działań sanacyjnych możliwe jest wiele modyfikacji przedsiębiorstwa – od zmian w strukturze zatrudnienia, poprzez zmiany profilu działalności, częściowe wyspecjalizowanie się lub poszerzenie oferty oraz wiele innych, wspomagających przedsiębiorcę w „podniesieniu się z kolan”.